• Milosz Koldun

Forma opodatkowania. Która jest najlepsza? #Jak założyć firmę?

Updated: Mar 25, 2021

Postanowiłeś założyć własną firmę? To świetna decyzja! Gratulacje! Jednak przed przystąpieniem do kroków związanych z formalnym rozpoczęciem działalności musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Kolejnym bardzo ważnym pytaniem jakie powinieneś sobie zadać jest "Która forma opodatkowania jest dla mnie?" To jedna z kluczowych decyzji!


Kolejnym już pytaniem z cyklu #JakZałożyćFirmę? jest kwestia wybrania najbardziej optymalnej formy opodatkowania. Istnieje kilka form opodatkowania. W przypadku działalności jednoosobowej przedsiębiorca może wybrać między:

-Rozliczanie się na zasadach ogólnych -Podatkiem liniowym -Ryczałtem -Kartą podatkową

Ryczałt oraz Karta podatkowa nie są dostępne dla wszystkich rodzajów biznesów. Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo posiada możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, ważne jest aby przeanalizować w jaki sposób działa przedsiębiorstwo i sprawdzić czy korzystanie z ryczałtu lub karty podatkowej na pewno jest opłacalne.

Jeżeli natomiast nasza firma nie może korzystać z ryczałtu lub karty podatkowej. Będziemy najprawdopodobniej prowadzić tak zwaną uproszczoną księgowość. Prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, będziemy rozliczać się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego. Plusem rozliczania się na zasadach ogólnych jest możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg lub wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem. Minusem natomiast możliwość "złapania się" na wyższy próg podatkowy, 32%. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest podatek liniowy, który wynosi 19%. Jednak w tym wypadku rezygnujemy z różnych przywilejów, które przysługują nam rozliczając się na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że forma opodatkowania to bardzo ważna kwestia, wybór jej musi być bardzo przemyślany. Zmiany formy możemy dokonać tylko raz w roku! Pamiętaj, że w takich sprawach najlepiej wszystko wyliczy profesjonalne biuro rachunkowe. W związku z tym Biuro Rachunkowe MIKO proponuje bezpłatne konsultacje! Nr tel: 601 560 027. ZAPRASZAMY! Przeczytaj inny artykuł z serii #JakZałożyćFirmę, może ten o wyborze formy prowadzenia działalności? Zapraszamy na nasz fanpage.2 views0 comments