• Milosz Koldun

Jaką formę działalności wybrać? #Jak założyć firmę?

Updated: Mar 25, 2021

Postanowiłeś założyć własną firmę? To świetna decyzja! Gratulacje! Jednak przed przystąpieniem do kroków związanych z formalnym rozpoczęciem działalności musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Jednym z takich pytań jest "Jaką formę działalności wybrać? Która się najbardziej mi opłaci? Która jest bezpieczna?


Pierwszym pytaniem jest: JAKĄ WYBRAĆ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

Pierwszym najważniejszym pytaniem jest jaki rodzaj formy gospodarczej powinienem wybrać. W Polsce istnieje kilka możliwych do wyboru form prowadzenia działalności gospodarczej. Są to:


-jednoosobowa działalność gospodarcza

-spółka cywilna

-spółka partnerska

-spółka jawna

-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

-spółka akcyjna

-spółka komandytowa

-spółka komandytowo-akcyjna


Jeżeli jest to twoja pierwsza działalność najprawdopodobniej skupisz się na najprostszym rodzaju działalności jakim jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak musisz pamiętać, że niekiedy bardziej rozsądnym będzie wybrać inną formę prowadzenia przedsięwzięcia już przy stawianiu pierwszych kroków w biznesie na przykład spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy mniej znane formy jak spółka komandytowa. Każda forma prowadzenia działalności ma swoje plusy i minusy. W zależności od rodzaju biznesu powinieneś dopasować jaką formę powinieneś dobrać.


Ale co właściwie jest najlepsze dla Ciebie?


Jaką formę działalności wybrać? Tak więc spółki partnerskie zarezerwowane są dla zawodów wolnych, głównie prawniczych. Największym minusem jednoosobowej działalności jest fakt odpowiadania całym swoim majątkiem za długi i inne zobowiązania, niewątpliwym plusem jest łatwość i elastyczność prowadzenia biznesu w tej formie. Przy spółkach cywilnych należy pamiętać o fakcie odpowiadania wspólników solidarnie za zobowiązania wszystkich wspólników. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo sformalizowana, jednak w wielu branżach i przy wielu biznesach niezbędna.


Forma opodatkowania, żeby płacić mało?


Pamiętaj również, że wybór formy działalności gospodarczej ma znaczenie na wysokość danin jakie musisz płacić na rzecz państwa. Zarówno podatki jak i składki mogą się różnic w zależności od wyboru formy działalności gospodarczej. Wiesz, że istnieją rozwiązania gdzie nie musisz płacić składek ZUS i zapłacisz nie 19 czy 17% podatku dochodowego, tylko 8,5%? A jak inwestujesz nie zapłacisz podatku w ogóle? Wybór formy działalności gospodarczej jest bardzo skomplikowaną i niezmiernie ważną decyzją.


Jeżeli nie jesteście pewni co dla was i waszego biznesu będzie najkorzystniejszą opcją, Biuro Rachunkowe MIKO zaprasza na bezpłatną konsultacje, pod numerem: 601 560 027 lub pozostaw kontakt do siebie, odzwonimy.


Nie bój się, działaj! Wybierz mądrze formę prowadzenia działalności!

Przeczytaj inne artykuły z seri #JakZałożyćFirmę Na przykład ten na temat wyboru formy opodatkowania. Zapraszamy również na nasz fanpage.

3 views0 comments