• Milosz Koldun

Kiedy otworzyć firmę? Data ma znaczenie!

Updated: Mar 25, 2021

Postanowiłeś założyć własną firmę? To świetna decyzja! Gratulacje! Jednak przed przystąpieniem do kroków związanych z formalnym rozpoczęciem działalności musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Zastanawiasz się nad najlepszym momentem, zadajesz sobie pytanie "Kiedy otworzyć firmę?". Dobrze trafiłeś.

#CoPowinieneśWiedziećPrzedZarejestrowaniemDziałalnościGospodarczej? #JakZałożyćFirmę? #KiedyOtworzyćFirmę? #DataMaZnaczenie!

ZASTANÓW SIĘ KIEDY OTWORZYĆ FIRMĘ: Przy rejestracji firmy obowiązkowym polem w formularzu CEIDG-1 jest pole dotyczące daty rozpoczęcia działalności. Oczywiście można podać również datę identyczną z datą złożenia wniosku. Jednak warto zadać sobie pytanie dlaczego jest to aż tak ważne i czy przypadkiem nie jest to bez znaczenia? Poza oczywistymi faktami, że można złożyć wniosek, jednocześnie dając sobie jeszcze czas aby wszystko dokładniej przygotować, nasze działania, analizy, finanse i po prostu dać sobie jeszcze kilka dni przed tą wielką chwilą. Jednak w przypadku daty rozpoczęcia działalności gospodarczej są sprawy bardziej pragmatyczne. Mianowicie przedsiębiorca korzystający z różnych ulg, np. z ulgi na start może zaoszczędzić. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą z pierwszym dniem miesiąca, przedsiębiorca korzystający z ulgi na start przez pierwsze sześć miesięcy nie zapłaci składek społecznych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak należy pamiętać, że zakładając działalność w połowie miesiąca ulga będzie się liczyć od pierwszego pełnego miesiąca, tym samym wydłużymy sobie przywilej korzystania z ulgi na start.

Jednak prawda jest taka, że odpowiadając sobie na pytanie kiedy otworzyć firmę. Nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Chcesz być przedsiębiorcą? Nie bój się działaj! Pamiętaj tylko, że przepisy związane z prowadzeniem firmy w naszym kraju są bardzo skomplikowane. Najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Nawet takie szczegóły jak data rozpoczęcia działalności gospodarczej podana we wniosku może mieć dla nas konsekwencje finansowe w postaci różnego rodzaju opłat. Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś profesjonalnym księgowym, najlepiej skorzystać z porad rzetelnego biura rachunkowego. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje! Pod nr tel: 601560027. Z nami nie musisz się martwić o przepisy podatkowe! Przeczytaj inny artykuł z serii #JakZałożyćFirmę, może ten o wyborze formy prowadzenia działalności? Zapraszamy na nasz fanpage.
2 views0 comments