top of page
  • Writer's pictureMilosz Koldun

Tani kredyt pozwala kupić największe mieszkanie od wielu lat!

W dalszym ciągu mamy w Polsce do czynienia z tanim kredytem. Przeznaczając 30 proc. wynagrodzenia rodziny, której zarobi wynoszą średnią krajową, można kupić 73-metrowe mieszkanie. Bardzo możliwe, że jest to najwyższy wskaźnik w historii, na pewno od 2006 roku. Należy jednak pamiętać, że ceny kredytów mogą pójść w górę. Ostrzega przed tym coraz więcej ekspertów mi. Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

W badaniu sprawdzono, ile metrów kwadratowych możne kupić rodzina w której każdy z rodziców otrzymuje przeciętne wynagrodzenie tj. 7,6 tyś zł na rodzinę. Rodzina 30% tej kwoty przeznacza na ratę kredytu czyli około 2,3 tyś zł. Z badania wynika, że rodzina ta może zakupić 73 metry kwadratowe mieszkania w dużym mieście.


Na przeciwnym biegunie tego wskaźnika znajdowaliśmy się w 2008 roku. Wtedy rodzina zarabiająca przecięte zarobki mogła kupić niespełna 29 metrów kwadratowych.


Powodem dla, którego znaleźliśmy się w punkcie najwyższym w historii są wciąż niskie stopy procentowe a co za tym idzie tani kredyt oraz mający miejsce w ostatnich latach szybki wzrost wynagrodzeń w naszym kraju.


Należy jednak uważać. Szalejąca inflacja, epidemia COVID-19 oraz sygnały coraz częściej płynące z Rady Polityki Pieniężnej sugerują, że stopy procentowe mogą rosnąć, co oznacza droższe kredyty. Natomiast banki coraz częściej decydują się na podwyższanie swoich marż.


1 view0 comments
bottom of page