• Milosz Koldun

Nazwa firmy? Uważaj na kwestie prawne!

Updated: Mar 25, 2021

Postanowiłeś założyć własną firmę? To świetna decyzja! Gratulacje! Jednak przed przystąpieniem do kroków związanych z formalnym rozpoczęciem działalności musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Jednym z nich jest nazwa firmy. Jaka powinna być? Czy mogę nazwać firmę nie zwracając uwagi na inne firmy? Jak wyglądają kwestie prawne?


#CoPowinieneśWiedziećPrzedZarejestrowaniemDziałalnościGospodarczej? #JakZałożyćFirmę? #NazwaFirmy! #KwestiePrawne! #NazwaMaZnaczenie!

MARKETING I PRAWO A NAZWA FIRMY: Nazwa firmy jest bardzo ważna. Jest to spowodowane nie tylko kwestiami marketingowymi ale również prawnymi. Przede wszystkim nazwa twojej firmy powinna być krótka, przyciągająca uwagę i łatwa do zapamiętania. Są to oczywiście kwestie marketingowe. Dodatkowo powinniśmy unikać wybierania nazwy, która już istnieje. Lepiej nie nazywać własnej firmy, szczególnie jak zakładamy stację benzynową np. Orlen. Może to się źle skończyć w związku z przepisami lub prawem autorskim. Możemy zostać oskarżeni mi. o plagiat lub nieuczciwą konkrecje.

NAZWA FIRMY - WAŻNE PRZEPISY: Należy jednak pamiętać, że zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w nazwie firmy musi znaleźć się imię i nazwisko właściciela. Jest to wymóg określony w przepisach prawa. Odwrotną sprawą będzie nazywanie przedsiębiorstwa będącego spółką. Np. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką komandytową. W takiej sytuacji najlepiej jest unikać dodawania imienia i nazwiska do nazwy, ponieważ spowoduje to całkowitą odpowiedzialność finansową za zobowiązania spółki takiej osoby, której imię i nazwisko znajduje się w nazwie. Spółki zazwyczaj zakłada się w celu minimalizowania osobistego ryzyka finansowego, stąd wnioski aby takich zdarzeń unikać.

Mało osób posiada wiedzę, że nawet tak prozaiczna sprawa jak nazwa firmy może nieść za sobą ogromne konsekwencje prawne, dlatego warto współpracować z profesjonalnym biurem rachunkowym. MIKO Biuro Rachunkowe zaprasza na bezpłatne konsultacje pod numerem telefonu: 601560027. Zakładasz firmę? Musisz nazwać firmę ale to jedno z wyzwań stojących przed tobą. Aby ułatwić start nowym przedsiębiorstwom oferujemy nasze usługi 50% taniej przez 3 miesiące! Oznacza to księgowość już od 49,99zł! Zadzwoń- MIKO Biuro Rachunkowe. Przeczytaj inny artykuł z serii #JakZałożyćFirmę, może ten o wyborze formy prowadzenia działalności? Zapraszamy na nasz fanpage.4 views0 comments